Crossfire Goggle - Matte Black - Clear Lens
Features
- Fold them up and take them anywhere
- Use a flexible and durable Grilamid® TR-90 frame with closed-cell EVA frame foam
- 100% UVA/UVB protection provided by the anti-fog polycarbonate lenses
- Keep goggles snug over eyes with the soft adjustable strap
- Carry pouch with clip and belt loop and a microfiber cleaning cloth are included
- Does not accept prescription lenses.
Specs
| Color/Finish | Matte |
| Lens Color/Finish | Clear |
| Lens Height | 36 mm |
| Material | Grilamid Tr90 |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Features | Anti-Fog |
| Frame Width | 148 mm |
| Lens | Single |
| Size Group | Adult |
| Finish | Matte |
| Bridge Width | 25 mm |
| Gender | Unisex |
| Type | Clear Lens |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Foam Construction | Closed Cell Foam |
| Model | Crossfire |
| Product Name | Goggles |
| Size | Medium Frame |
| Lens Width | 61 mm |
Product Videos
Custom Field
Type Clear Lens
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Grilamid Tr90