Foamerz Sunglasses - Matte Black - Clear Lens
Features
- Shatter-resistant polycarbonate lenses offer 100% UV protection and an anti-fog coating
- Soft molded foam around the eyes
- Come with a convenient belt pouch
- Closed cell foam
- Does not accept prescription lenses.
Specs
| Color/Finish | Matte |
| Lens | Single |
| Temple Width | 110 mm |
| Base Color | Black |
| Frame Width | 142 mm |
| Riding Style | Bicycle |
| Units | Each |
| Lens Height | 40 mm |
| Foam Construction | Closed Cell Foam |
| Size Group | Adult |
| Lens Width | 75 mm |
| Finish | Matte |
| Material | Polycarbonate |
| Model | Foamerz |
| Product Name | Sunglasses |
| Lens Color/Finish | Clear |
| Size | Medium Frame |
| Type | Wrap Around Design |
Product Videos
Custom Field
Type Wrap Around Design
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Polycarbonate