Night Hawk II Goggle - Gloss Black - Smoke Photochromic Lens
Features
- Goggle side groove allows goggle to fit over most prescription glasses
- Photochromic lens features a VLT rate of 85% to 25%
- Flexible polyurethane frame with a double layer of neoprene open-cell foam
- Carrying pouch and cleaning cloth included
Specs
| Color/Finish | Gloss |
| Material | Polyurethane |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Type | Over Glasses |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Features | Shatter Resistant |
| Model | Night Hawk |
| Base Color | Black |
| Product Name | Goggles |
| Size | Large Frame |
| Finish | Gloss |
| Gender | Unisex |
| Lens Height | 48 mm |
| Units | Each |
| Lens | Single |
| Size Group | Adult |
| Bridge Width | 16 mm |
| Frame Width | 165 mm |
| Lens Width | 139 mm |
| Foam Construction | Double Layer |
Product Videos
Custom Field
Type Over Glasses
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Polyurethane