VLT 88% - 45%
Features
- Convertible sunglasses/goggles with a unique style
- Photochromic lenses start out clear and darken to smoke when in bright sunlight
- Polycarbonate frame with removable, closed-cell foam
- 100% UV Protection
- Includes goggle strap, carrying case and microfiber cleaning cloth
Specs
| Base Color | Black |
| Product Name | Sunglasses |
| Lens Color/Finish | Photochromic |
| Bridge Width | 15 mm |
| Color/Finish | Black |
| Features | Light Sensitive |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Material | Polycarbonate |
| Lens Height | 44 mm |
| Size | Medium Frame |
| Temple Width | 115 mm |
| Units | Each |
| Foam Construction | Closed Cell Foam |
| Frame Width | 144 mm |
| Lens Width | 65 mm |
| Size Group | Adult |
| Type | Convertible |
| Finish | Gloss |
| Gender | Unisex |
| Lens | Single |
| Model | Renegade |
Product Videos
Custom Field
Type Convertible
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Polycarbonate