AXL Sunglasses - Gloss Black - Clear Lens
Features
- Nylon frame
- Shatter resistant polycarbonate lenses
- Anti-fog lenses
- Includes a microfiber pouch
- Does not accept prescription lenses
- 100% UV Protection
Specs
| Base Color | Black |
| Material | Polycarbonate |
| Model | AXL |
| Bridge Width | 18 mm |
| Color/Finish | Gloss |
| Features | Anti-Fog |
| Frame Width | 135 mm |
| Type | Wrap Around Design |
| Units | Each |
| Lens | Single |
| Size Group | Adult |
| Temple Width | 100 mm |
| Lens Color/Finish | Clear |
| Lens Height | 38 mm |
| Riding Style | Bicycle |
| Lens Width | 80 mm |
| Product Name | Sunglasses |
| Finish | Gloss |
| Gender | Unisex |
| Size | Medium Frame |
Product Videos
Custom Field
Type Wrap Around Design
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Polycarbonate