PRIME Sinter SP Brake Pads
Features
- Sinter pads made for riders looking for reliability and performance on daily commute or long rides
- Specific for rear applications and stable in all conditions of use
- Constant friction coefficient in all conditions of use
- Low wear which ensures durability and adequate mileage
Specs
| Width | 52.4 mm |
| Length | 5" |
| Style | Sintered Series |
| Units | Set of 2 |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 19/64" |
| Mounting Position | Rear |
| Type | Sintered Metal |
| Riding Style | Street |
Fitment
2010-2017 Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Lo2010, 2013, 2017 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
2011-2012, 2014-2015, 2017 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
2016-2017 Harley-Davidson FXDL Low Rider
2011-2013, 2015-2016 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2013-2016 Harley-Davidson FLS Softail Slim
2009, 2011-2013, 2016 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
2014-2017 Harley-Davidson FXSB Breakout
2012-2013, 2015 Harley-Davidson FLD Switchback
2011, 2013-2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
2008-2009, 2011, 2013-2016 Harley-Davidson FXDB Street Bob
2012, 2014-2016 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
2009-2014 Harley-Davidson FXDC Super Glide Custom
2010-2014, 2016-2017 Harley-Davidson FXDF Fat Bob
2013 Harley-Davidson FXS Blackline
2010 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
2009 Harley-Davidson FXSTB Night Train
2008 Harley-Davidson FXCW Rocker
2008 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
2017 Harley-Davidson FLSTFBS Fat Boy S
2014-2015 Harley-Davidson FLSTNSE CVO Softail Deluxe
2013 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 52.4 mm
Mounting Position Rear
Type Sintered Metal