1-1/4" Bagger Ape Hanger Handlebar - Touring - 13" - Chrome
Features
- Optimum high bar styling custom tailored for baggers
- CNC bent curves snake around gauges and avoid interfering with speakers or fairing mounted mirrors
- 1" clamping area, drilled for internal wiring
- Notched for Throttle-By-Wire applications
- Requires longer cables/lines/electrical wiring for installation.
- Not for use with heated grips.
Specs
| Base Color | Silver |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Style | Dimpled |
| Product Name | Handlebar |
| Material | Steel |
| Type/Bend | Bagger |
| Color/Finish | Chrome |
| Riding Style | Street |
| Rise | 13" |
| Units | Each |
| Finish | Chrome |
| End Rise | 13" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Height | 13" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
Product Videos
Custom Field
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel