Requires gauge-mount relocation on FX models; Burly Speedometer Relocation Kit can be installed on most 1-1/4" T-bars with 3-1/2" spacing.
Features
- Delivers a responsive handling position without sacrificing comfort or looks
- The tube diameter is 1-1/4” stepped down to 1” for use with stock hand controls
- Laser cut, welded, deburred, and slotted for easy internal wiring
- The bars are crowned for electronic fly-by-wire throttle applications and polished to a show quality finish
- Some bars require longer cables/lines/electrical for installation and will not fit models with integrated lower clamp
Specs
| Features | Slotted |
| Height | 12" |
| Style | Standard |
| Type/Bend | T-Bar |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Units | Each |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Rise | 12" |
Product Videos
Custom Field
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Steel