TrailBlazer ORV Tie-Downs with Carry Bag - 2 Pack
Features
- Fits a variety of offroad vehicle tire sizes for security during transport
- A two-way tension system tightens over and around your tires
- Allows your vehicle’s suspension to operate smoothly during transport
- 2” wide (51 mm) polyester straps for long-lasting durability with adjustability from 25” - 35” (63.5 mm - 89 cm)
- 3,300 lb (1497 kg) working load and 11,000 lb (4990 kg) breaking strength
- Zippered storage bag included; mounting hardware kits sold separately
- Mounting points and hardware are not included
Specs
| Units | 2 Pack |
| Features | Includes Storage Bag |
| Length | 35" |
| Riding Style | ATV |
| Width | 2" |
| Color/Finish | Red |
| Product Name | Strap Kit |
| Style | Ratchet |
| Tensile Strength | 10,000 lb |
| Load Capacity | 3300 lb |
| Tightening Method | Ratchet |
| End Type | Latch Hook |
Product Videos
Custom Field
Width 2"
Color/Finish Red