Tire - Trail Wolf - Rear - 19x8-8 - 4 Ply
Features
- Unique tread design gives an incredibly smooth ride regardless of trail conditions
- Harder rubber compound means better wear and longer replacement intervals
- The most puncture-proof trail tire on the market
- Features Carlisle's rim guard design
- OEM replacement tire
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | - (Bias) |
| Mounting Position | Rear |
| Style | General Purpose |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Width | 8" |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Tread Depth | 16/32" |
| Type | Tubeless |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Load/Speed-Index | Non-Speed Rated |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 6.5" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Riding Style | ATV |
| Rim Diameter | 8" |
| Tire Size | 19x8-8 |
| Units | Each |
| Tire Diameter | 19" |
| Tread Pattern/Model | Trail Wolf |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 8"
Tires: Rim Diameter 8"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index Non-Speed Rated
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless