Tire - Versa Trail ATR - Front/Rear - 26x9R12 - 6 Ply
Features
- Durable 6 ply rated construction and heavy nylon fabric carcass provides unequaled puncture resistance
- Super-deep rim guard designed to secure tire to rim on styled aftermarket wheels
- Tough tread rubber compound protects against cuts, chips and tread wear
- Non-directional tread pattern delivers a smooth ride on any terrain
- 3/4" lug depth for maximum handling and traction control
- Introducing the Versa Trail ATR, the first Carlisle branded, all-purpose utility tire for side-by-sides and utility ATVs.
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Load/Speed-Index | 101N |
| Tread Pattern/Model | Versa Trail ATR |
| Style | Utility |
| Tread Depth | 3/4" |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Units | Each |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Tire Size | 26x9R12 |
| Type | Tubeless |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Rim Diameter | 12" |
| Riding Style | ATV |
| Tire Diameter | 26" |
| Width | 9" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
| Ply Rating | 6 Ply |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 9"
Tires: Rim Diameter 12"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Load/Speed-Index 101N
Tires: Mounting Position Front/Rear
Type Tubeless