Tire - AT489 - Front - 23x8-11 - 3 Ply
Features
- Combines high traction, good shock absorption and excellent stability
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Units | Each |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
| Tire Diameter | 23" |
| Type | Tubeless |
| Load/Speed-Index | 38F |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | ATV |
| Style | All-Terrain |
| Tire Size | 23x8-11 |
| Tread Pattern/Model | AT489 |
| Width | 8" |
| Construction | - (Bias) |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 19/32" |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 4.5" |
| Rim Diameter | 11" |
| Ply Rating | 3 Ply |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 8"
Tires: Rim Diameter 11"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 38F
Tires: Mounting Position Front
Type Tubeless