Seats will fit 99-07 FLT/FLHT/FLTR models when used with lower dash extension Part # 2202-0070.
Vinyl cover is automotive grade.
Features
- Features solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25° for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- 3/16" ABS thermoformed seat base with a carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint (unless otherwise noted)
- Fits with all Drag and most Harley-Davidson sissy bars
- Includes all mounting hardware
- Molded polyurethane foam
- Made in the USA
Specs
| Features | Fits Stock Tank |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Material | Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Decoration | Smooth |
| Rear Seat Width | 7-1/2" |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Length | 13" |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Model | Predator |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1998 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Vinyl