Extended Reach Predator Seat - Mild Stitched - FL '97-'07
Features
- 3/16” ABS thermoformed seat base with fully carpeted bottom finishes off the seat and rubber bumpers to protect paint
- The Extended Reach seat moves the rider up and back to accommodate individuals with a longer inseam
- Adds 4-1/2” of extra leg room up and back compared to the stock seat (may vary by model)
- Molded flexible urethane foam for maximum comfort
- Automotive-grade vinyl cover
- Includes mounting hardware
- Made in USA
Specs
| Driver Seat Width | 11-1/2" |
| Features | Extended Reach |
| Material | Vinyl |
| Rear Seat Length | 10" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Units | Each |
| Decoration | Smooth |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Model | Predator |
| Overall Seat Length | 30" |
| Rear Seat Width | 7-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Vinyl