FLST models may require a hole drilled in fender to properly mount.
Features
- Solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- 3/16" ABS thermoformed seat base with carpeted bottom to protect paint
- Flexible urethane foam interior for maximum comfort
- Lower rider 1/2" from stock seat
- Made in the USA
- Requires a 1/2" hole to be drilled in the fender.
Specs
| Cover Material | Leather |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 12-1/4" |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Width | 10-1/2" |
| Features | Solar Reflective |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
| Overall Seat Length | 19" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2001 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2001 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2002 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2002 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2003 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2003 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2004 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2004 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2005 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2005 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black