Vinyl cover is automotive grade.
Features
- Features solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25° for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- 3/16" ABS thermoformed seat base with a carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint (unless otherwise noted)
- Fits with all Drag and most Harley-Davidson sissy bars
- Includes all mounting hardware
- Molded polyurethane foam
- Made in the USA
Specs
| Material | Leather |
| Type | 2-Up Seat |
| Decoration | Smooth |
| Features | Solar Reflective |
| Model | Predator |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 13" |
| Rear Seat Width | 7-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 31" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Rear Seat Length | 12" |
| Stitching | Black Stitching |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2012 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2012 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2013 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2013 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2014 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2015 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2016 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
| 2017 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Leather