EZ-Solo Seat - Smooth - Vinyl - FLFB/S '18-'22
Features
- EZ mount system for user-friendly mounting; no tools needed for seat installation or removal
- Seat covers the two seat fender studs for that low, clean look
- Molded polyurethane foam interior for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- Lowers rider up to 1" from stock seat depending on model
- Includes all mounting hardware
- Made in the USA
Specs
| Decoration | Smooth |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Base Color | Black |
| Features | EZ Mount System |
| Material | Leather |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 13" |
| Overall Seat Length | 20" |
| Driver Seat Width | 12" |
| Color/Finish | Black |
| Type | Solo Seat |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2018 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2020 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2021 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | FLFBS Fat Boy 114 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Leather