Featuring 7" (17.78 cm) lumbar support.
Features
- Sits the driver in about the same position as stock
- Tall driver support with unique styling
- Seating area is contoured for maximum comfort
- Narrow up front for better leg clearance
- Molded flexible urethane foam
- 3/16” ABS thermoformed seat base for a perfect fit, fully carpeted bottom, and rubber bumpers to protect paint
- All hardware fastened to seat with instructions included
- Made in the USA
Specs
| Overall Seat Length | 30" |
| Rear Seat Width | 9-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Fill Material | Foam |
| Material | Vinyl |
| Base Color | Black |
| Features | Includes Mounting Hardware |
| Model | Touring |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2018 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2018 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2020 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2021 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2021 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2024 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2024 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard 107 |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 117 |
| 2025 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 117 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Vinyl