Low Solo Seat - Diamond Stitch - Black/Red - Victory '03-'17
Features
- Solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- Molded polyurethane foam for maximum comfort and styling
- 3/16" ABS thermoformed seat base with carpeted bottom to protect paint
- Lower position creates better rider position with improved styling
- Includes all mounting hardware
- Made in the U.S.A.
Specs
| Cover Material | Leather |
| Features | Solar Reflective |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Red |
| Driver Seat Length | 12" |
| Product Name | Seat |
| Driver Seat Width | 13-3/4" |
| Model | Low-Profile |
| Type | Solo Seat |
| Decoration | Diamond |
| Units | Each |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Overall Seat Length | 18" |
Fitment
2004-2012 Victory Kingpin2003-2017 Victory Vegas
2012-2017 Victory High-Ball
2005-2017 Victory Vegas 8-Ball
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Red