EZ Install Wired Handlebar Kit - 1-1/2" - Pointed Top - 16" - Black
Features
- Bolt together, two-piece handlebar that takes up half the shelf space & easy to ship
- Bar comes with matching line/cable extensions
- Accepts OEM heated grips.
- Heated Grip Extension sold separately.
- Handlebar kit does not replace existing lines and cables, but extends them.
Specs
| Color/Finish | Powder-Coated |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Internal Wiring |
| Rise | 16" |
| Style | Batwing |
| Units | Kit |
| Clamping Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Base Color | Black |
| Finish | Powder-Coated |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Width | 36" |
| Height | 16" |
| Material | Steel |
| Type/Bend | Pointed |
| Center Width | 15" |
| End Rise | 16" |
| Product Name | Handlebar |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 36"
Base Color Black
Finish Powder-Coated
Color/Finish Powder-Coated
Material Steel