Unique geometry allows for two distinct positions: in the first position, the handlebar raises 18.5 mm and moves 41.5 mm closer to the rider, and, in the second position, it raises 25 mm and moves 39.5 mm away from the rider.
Features
- Enables a more comfortable handlebar and seating position
- No additional components, such as cables, wires, etc., need to be altered or extended during installation
- 1D.GT riser kits require GT Oversize Low 1-1/8” handlebars.
Specs
| Color/Finish | Gloss |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Features | Adjustable |
| Units | Pair |
| Rise | 7-1/4" |
| Material | Aluminum |
| Product Name | Riser |
| Style | Pullback |
| Pullback | 1-41/64" |
| Type | Handlebar |
| Clamping Diameter | 7/8" |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021 | Harley-Davidson | RA1250 Pan America 1250 |
| 2021 | Harley-Davidson | RA1250S Pan America 1250 Special |
| 2022 | Harley-Davidson | RA1250 Pan America 1250 |
| 2022 | Harley-Davidson | RA1250S Pan America 1250 Special |
| 2023 | Harley-Davidson | RA1250 Pan America 1250 |
| 2023 | Harley-Davidson | RA1250S Pan America 1250 Special |
| 2024 | Harley-Davidson | RA1250 Pan America 1250 |
| 2024 | Harley-Davidson | RA1250S Pan America 1250 Special |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Handlebar
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Aluminum