Bob 1500 Air Lift - Blue
Features
- The B.O.B 1500 Air Lift solves numerous challenges in today's professional workshop
- Designed for the fully-dressed motorcycles, trikes and quads
- Includes a dropout for convenient tire changes
- Lowers to a minimum height of 10"
- Air source is 90-100 psi.
- Ramp measures 40"
- Weighs 560 lb.
Specs
| Color/Finish | Blue |
| Riding Style | Off-Road |
| Lift Control | Electric |
| Maximum Height | 40" |
| Units | Each |
| Platform Width | 28" |
| Lift Method | Pneumatic (Air) |
| Load Capacity | 1500 lb |
| Platform Length | 7' |
| Product Name | Lift |
Product Videos
Custom Field
Color/Finish Blue