Some models require specific lug nuts. Please check your model fitment.
Features
- Unique meshed, split-spoke design
- Factory-installed valve stem
- 8 mm billet beadlock ring
- 5/16" grade 8 hardware
- Bolt-in center cap
- Lifetime structural warranty
- The High Lifter Beadlock wheels include 4 “starter” bolts (silver) which need to be replaced once the standard bolts (gold) are attached.
- Impact wrenches are not recommended at any point during installation of the beadlock ring due to the possibility of over- or under-tightening the bolts.
- When mounting tires, using a 1/2" socket, torque all bolts to 15 ft/lb.
Specs
| Beadlock Style | High Lifter Universal |
| Bolt Hole Pattern | 4/137 |
| Installed Valve Stem Diameter | 0.453" |
| Load Capacity | 544 kg (1200 lb) |
| Material | Aluminum |
| Size | 14x7 |
| Type | Beadlock |
| Color/Finish | Gun Metal Gray |
| Riding Style | UTV |
| Rim Width | 7" |
| Units | Each |
| Model | HL23 Beadlock |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Product Name | Wheel |
| Installed Valve Stem Length | 0.875" |
| Installed Valve Stem Material | Rubber |
| Valve Stem Installed | TR-412 |
| Base Color | Gray |
| Finish | Matte |
| Beadlock Bolt Torque Spec | 15 lb/ft |
| Rim Diameter | 14" |
| Valve Stem Core Torque Spec | 2 lb/in - 5 lb/in |
| Wheel Offset | 5+2 (+38 mm) |
Product Videos
Custom Field
Tires: Rim Diameter 14"
Tires: Mounting Position Front/Rear
Rim Width 7"
Type Beadlock
Base Color Gray
Finish Matte
Color/Finish Gun Metal Gray
Material Aluminum