Wheel - HL24 - Front/Rear - 15x7 - 6/5.5 - 5+2 (+38 mm)
Features
- Specifically designed for the new Can-Am, Maverick-R and Polaris 5-lug applications
- Factory installed valve stem and bolt-in center cap
- 5/16" grade 8 beadlock hardware
- Heavy-duty 10 mm billet ring
- Lifetime structural warranty
- The High Lifter Beadlock wheels include 4 “starter” bolts (silver) which need to be replaced once the standard bolts (gold) are attached.
- Impact wrenches are not recommended at any point during installation of the beadlock ring due to the possibility of over- or under-tightening the bolts.
- When mounting tires, using a 1/2" socket, torque all bolts to 15 ft/lb.
Specs
| Material | Cast Aluminum |
| Riding Style | ATV |
| Wheel Offset | 5+2 (+38 mm) |
| Beadlock Bolt Torque Spec | 15 lb/ft |
| Color/Finish | Gray |
| Type | Beadlock |
| Units | Each |
| Model | HL24 |
| Load Capacity | 680 kg (1500 lb) |
| Rim Diameter | 15" |
| Base Color | Gray |
| Finish | Matte |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Rim Width | 7" |
| Bolt Hole Pattern | 6/5.5 |
| Product Name | Wheel |
| Size | 15x7 |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024 | Can-Am | Maverick R |
| 2024 | Can-Am | Maverick R X |
| 2024 | Can-Am | Maverick R X RS |
| 2024 | Can-Am | Maverick R X RS Smart-Shox |
| 2025 | Can-Am | Maverick R |
| 2025 | Can-Am | Maverick R Max |
| 2025 | Can-Am | Maverick R Max X |
| 2025 | Can-Am | Maverick R Max X RS |
| 2025 | Can-Am | Maverick R Max X RS Smart-Shox |
| 2025 | Can-Am | Maverick R X |
| 2025 | Can-Am | Maverick R X RS |
| 2025 | Can-Am | Maverick R X RS Smart-Shox |
| 2026 | Can-Am | Maverick R Max X |
| 2026 | Can-Am | Maverick R Max X RC |
| 2026 | Can-Am | Maverick R Max X RS |
| 2026 | Can-Am | Maverick R X |
| 2026 | Can-Am | Maverick R X RC |
| 2026 | Can-Am | Maverick R X RS |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 15"
Mounting Position Front/Rear
Rim Width 7"
Type Beadlock
Base Color Gray
Finish Matte
Color/Finish Gray
Material Cast Aluminum