Some models require specific lug nuts. Please check your model fitment.
Features
- Factory-installed valve stem
- 10 mm billet beadlock ring
- 5/16" grade 8 hardware
- Classic 8-spoke design
- Bolt-in center cap
- Lifetime structural warranty
- The High Lifter Beadlock wheels include 4 “starter” bolts (silver) which need to be replaced once the standard bolts (gold) are attached.
- Impact wrenches are not recommended at any point during installation of the beadlock ring due to the possibility of over- or under-tightening the bolts.
- When mounting tires, using a 1/2" socket, torque all bolts to 15 ft/lb.
Specs
| Color/Finish | Matte |
| Wheel Offset | 6+1 (+50 mm) |
| Beadlock Bolt Torque Spec | 15 lb/ft |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Rim Diameter | 14" |
| Rim Width | 7" |
| Installed Valve Stem Diameter | 0.453" |
| Load Capacity | 1200 lb |
| Riding Style | UTV |
| Size | 14x7 |
| Finish | Matte |
| Beadlock Style | High Lifter Universal |
| Bolt Hole Pattern | 4/156 |
| Installed Valve Stem Material | Rubber |
| Valve Stem Core Torque Spec | 2 lb/in - 5 lb/in |
| Base Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Model | HL9 Beadlock |
| Type | Beadlock |
| Product Name | Wheel |
| Valve Stem Installed | TR-412 |
| Installed Valve Stem Length | 0.875" |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014 | Polaris | RZR XP 1000 EPS |
| 2014 | Polaris | RZR XP 1000 EPS LE 4x4 |
| 2014 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS |
| 2015 | Polaris | RZR XP 1000 EPS |
| 2015 | Polaris | RZR XP 1000 EPS Desert Edition |
| 2015 | Polaris | RZR XP 1000 EPS Fox Edition |
| 2015 | Polaris | RZR XP 1000 EPS High Lifter Edition |
| 2015 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS |
| 2016 | Polaris | RZR 4 XP 1000 High Lifter Ed. 4x4 |
| 2016 | Polaris | RZR XP 1000 EPS |
| 2016 | Polaris | RZR XP 1000 EPS High Lifter Edition |
| 2016 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS |
| 2017 | Polaris | RZR 4 XP 1000 4x4 |
| 2017 | Polaris | RZR XP 1000 EPS |
| 2017 | Polaris | RZR XP 1000 EPS Gold Matte Metallic LE |
| 2017 | Polaris | RZR XP 1000 EPS High Lifter Edition |
| 2017 | Polaris | RZR XP 1000 EPS Velocity Blue LE |
| 2017 | Polaris | RZR XP 1000 Ride Command 4x4 |
| 2017 | Polaris | RZR XP 1000 Special Edition EPS |
| 2017 | Polaris | RZR XP 1000 Trails and Rocks Ed. 4x4 |
| 2017 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS |
| 2017 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS High Lifter Edition |
| 2018 | Polaris | RZR XP 1000 EPS |
| 2018 | Polaris | RZR XP 1000 EPS High Lifter Edition |
| 2018 | Polaris | RZR XP 1000 EPS Ride Command Edition |
| 2018 | Polaris | RZR XP 1000 EPS Trails and Rock Edition |
| 2018 | Polaris | RZR XP 1000 High Lifter Ed. 4x4 |
| 2018 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS |
| 2018 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS High Lifter Edition |
| 2018 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS Ride Command Edition |
| 2018 | Polaris | RZR XP Turbo S |
| 2019 | Polaris | RZR 4 XP 1000 4x4 |
| 2019 | Polaris | RZR 4 XP 1000 Dynamix Ed. 4x4 |
| 2019 | Polaris | RZR 4 XP 1000 High Lifter Ed. 4x4 |
| 2019 | Polaris | RZR 4 XP 1000 Ride Command 4x4 |
| 2019 | Polaris | RZR XP 1000 4x4 |
| 2019 | Polaris | RZR XP 1000 Dynamix Ed. 4x4 |
| 2019 | Polaris | RZR XP 1000 EPS |
| 2019 | Polaris | RZR XP 1000 EPS DYNAMIX Edition |
| 2019 | Polaris | RZR XP 1000 EPS High Lifter Edition |
| 2019 | Polaris | RZR XP 1000 EPS Ride Command Edition |
| 2019 | Polaris | RZR XP 1000 EPS Trails and Rock Edition |
| 2019 | Polaris | RZR XP 1000 High Lifter Ed. 4x4 |
| 2019 | Polaris | RZR XP 1000 Ride Command 4x4 |
| 2019 | Polaris | RZR XP 1000 Trails and Rocks Ed. 4x4 |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS DYNAMIX Edition |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS High Lifter Edition |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 1000 EPS Ride Command Edition |
| 2019 | Polaris | RZR XP 4 Turbo S |
| 2019 | Polaris | RZR XP Turbo S |
| 2019 | Polaris | RZR XP Turbo S Velocity EPS 4x4 |
| 2020 | Polaris | RZR XP 1000 |
| 2020 | Polaris | RZR XP 1000 High Lifter Edition |
| 2020 | Polaris | RZR XP 1000 Limited Edition |
| 2020 | Polaris | RZR XP 1000 Premium |
| 2020 | Polaris | RZR XP 1000 Trails and Rock Edition |
| 2020 | Polaris | RZR XP 4 1000 |
| 2020 | Polaris | RZR XP 4 1000 High Lifter Edition |
| 2020 | Polaris | RZR XP 4 1000 Limited Edition |
| 2020 | Polaris | RZR XP 4 1000 Premium |
| 2020 | Polaris | RZR XP 4 Turbo S |
| 2020 | Polaris | RZR XP 4 Turbo S Velocity |
| 2020 | Polaris | RZR XP Turbo S |
| 2020 | Polaris | RZR XP Turbo S Velocity |
| 2020 | Polaris | RZR XP Turbo S Velocity EPS 4x4 |
| 2021 | Polaris | RZR 4 XP 1000 Sport 4x4 |
| 2021 | Polaris | RZR Turbo S |
| 2021 | Polaris | RZR Turbo S Lifted Lime LE |
| 2021 | Polaris | RZR Turbo S Velocity |
| 2021 | Polaris | RZR Turbo S4 |
| 2021 | Polaris | RZR Turbo S4 Lifted Lime LE |
| 2021 | Polaris | RZR Turbo S4 Velocity |
| 2021 | Polaris | RZR XP 1000 |
| 2021 | Polaris | RZR XP 1000 High Lifter Edition |
| 2021 | Polaris | RZR XP 1000 Premium |
| 2021 | Polaris | RZR XP 1000 Sport 4x4 |
| 2021 | Polaris | RZR XP 1000 Trails & Rocks |
| 2021 | Polaris | RZR XP 4 1000 |
| 2021 | Polaris | RZR XP 4 1000 High Lifter Edition |
| 2021 | Polaris | RZR XP 4 1000 Premium |
| 2022 | Polaris | RZR XP 1000 High Lifter |
| 2022 | Polaris | RZR XP 1000 Premium |
| 2022 | Polaris | RZR XP 1000 Sport |
| 2022 | Polaris | RZR XP 1000 Trails & Rocks |
| 2022 | Polaris | RZR XP 4 1000 High Lifter |
| 2022 | Polaris | RZR XP 4 1000 Premium |
| 2022 | Polaris | RZR XP 4 1000 Sport |
| 2023 | Polaris | RZR XP 1000 Premium |
| 2023 | Polaris | RZR XP 1000 Sport |
| 2023 | Polaris | RZR XP 1000 Ultimate |
| 2023 | Polaris | RZR XP 4 1000 Premium |
| 2023 | Polaris | RZR XP 4 1000 Sport |
| 2023 | Polaris | RZR XP 4 1000 Ultimate |
| 2024 | Polaris | RZR XP 1000 Premium |
| 2024 | Polaris | RZR XP 1000 Sport |
| 2024 | Polaris | RZR XP 1000 Ultimate |
| 2024 | Polaris | RZR XP 4 1000 Premium |
| 2024 | Polaris | RZR XP 4 1000 Sport |
| 2024 | Polaris | RZR XP 4 1000 Ultimate |
| 2025 | Polaris | RZR XP 1000 Premium |
| 2025 | Polaris | RZR XP 1000 Sport |
| 2025 | Polaris | RZR XP 1000 Ultimate |
| 2025 | Polaris | RZR XP 4 1000 Premium |
| 2025 | Polaris | RZR XP 4 1000 Sport |
| 2025 | Polaris | RZR XP 4 1000 Ultimate |
| 2026 | Polaris | RZR XP 1000 Sport |
| 2026 | Polaris | RZR XP 1000 Ultimate |
| 2026 | Polaris | RZR XP 4 1000 Ultimate |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 14"
Mounting Position Front/Rear
Rim Width 7"
Type Beadlock
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Aluminum