Some models require specific lug nuts. Please check your model fitment.
Features
- Factory-installed valve stem
- 10 mm billet beadlock ring
- 5/16" grade 8 hardware
- Classic 8-spoke design
- Bolt-in center cap
- Lifetime structural warranty
- The High Lifter Beadlock wheels include 4 “starter” bolts (silver) which need to be replaced once the standard bolts (gold) are attached.
- Impact wrenches are not recommended at any point during installation of the beadlock ring due to the possibility of over- or under-tightening the bolts.
- When mounting tires, using a 1/2" socket, torque all bolts to 15 ft/lb.
Specs
| Beadlock Bolt Torque Spec | 15 lb/ft |
| Bolt Hole Pattern | 4/137 |
| Color/Finish | Black |
| Installed Valve Stem Diameter | 0.453" |
| Riding Style | UTV |
| Valve Stem Installed | TR-412 |
| Finish | Matte |
| Valve Stem Core Torque Spec | 2 lb/in - 5 lb/in |
| Material | Aluminum |
| Installed Valve Stem Length | 0.875" |
| Installed Valve Stem Material | Rubber |
| Rim Diameter | 15" |
| Load Capacity | 1200 lb |
| Base Color | Black |
| Model | HL9 Beadlock |
| Mounting Position | Rear |
| Size | 15x10 |
| Type | Beadlock |
| Units | Each |
| Wheel Offset | 5+5 |
| Beadlock Style | High Lifter Universal |
| Product Name | Wheel |
| Rim Width | 10" |
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 15"
Mounting Position Rear
Rim Width 10"
Type Beadlock
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Black
Material Aluminum