Speaker Kit - Fairing - '98-'13 FLTR
Features
- Speaker drivers feature lightweight waterproof woven-fiber cones with super-rigid metal basket and a high-density lite-weight Neodymium magnet structure with integral high-output PEI tweeters
- Speaker grills, adapter rings and bracket hardware are included for secure and clean mounting
- Mounting hole pattern and spade electrical connections are exactly the same as the factory specification
- Plug-and-Play no-modification solution complete with easy to follow installation instructions
Specs
| Overall Speaker Size | 6-1/2" |
| For Make | Harley Davidson® |
| Peak Power Handling | 200 W |
| Product Name | Speaker Kit |
| Type | Fairing |
| Units | Kit |
| Electrical Resistance | 2 Ohms |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Black |
| Continuous Power Handling (RMS) | 130 W |
| Number of Speakers | 2 |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1998 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 1999 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2000 | Harley-Davidson | FLTRSEI Screamin Eagle Road Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FLTRSEI2 Screamin Eagle Road Glide 2 |
| 2002 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2002 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2003 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2003 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2004 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2004 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2005 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTRSE3 CVO Road Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Fairing
Color/Finish Black