Serrated Foot Pegs - Black - Narrow
Features
- CNC-machined from solid 6061 aluminum
- Super strong, yet light-weight 2-piece construction
- The comfortable serrated foot surface area gives you a wider area for your feet and provides a good "bite" onto the bottom of your shoe
- Full 360° foot peg rotation makes these perfect for any application
- Has an exclusive pitch adjustment screw that enables change to the angle of the peg in order to adjust it to a "level" riding position (if necessary) so the pegs don't appear to "lay down" with time or vibration
- Made in the USA
Specs
| Product Name | Foot Pegs |
| Height | 13/16" |
| Material | 6061 T-6 Aluminum |
| Units | Pair |
| Width | 1-1/2" |
| Application | Passenger |
| Color/Finish | Anodized |
| Riding Style | Street |
| Finish | Anodized |
| Length | 106 mm |
| Base Color | Black |
| Type | Narrow |
| Features | Adjustable |
| Style | Serrated |
Fitment
2021-2024 Indian Scout Bobber Sixty2020-2024 Indian Scout Bobber Twenty
2017-2024 Indian Scout Sixty
2018-2024 Indian Scout Bobber
2022-2024 Indian Scout
2022-2024 Indian Scout Rogue
2022-2024 Indian Scout Rogue Sixty
2017-2023 Indian Scout ABS
2021-2024 Indian Scout Bobber Sixty ABS
2020-2024 Indian Scout Bobber Twenty ABS
2022-2024 Indian Scout Rogue Sixty ABS
2017-2024 Indian Scout Sixty ABS
2022-2024 Indian Scout Rogue ABS
2018-2024 Indian Scout Bobber ABS
2020 Indian Scout 100th Anniversary
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 1-1/2"
Type Narrow
Base Color Black
Finish Anodized
Color/Finish Anodized
Material 6061 T-6 Aluminum