Tire - K299 Bearclaw - Rear - 25x10-11 - 6 Ply
Features
- Angled knobs dig into the terrain for maximum traction
- The best tire for use under a wide array of conditions
- 6 ply rated extra tough casing resists punctures
- Aggressive multi-terrain ATV tire
- The original Bearclaw.
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Rim Diameter | 11" |
| Tire Size | 25x10-11 |
| Tread Depth | 49/64" |
| Tread Pattern/Model | K299 Bearclaw |
| Type | Tubeless |
| Compound | Medium |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Multi-Terrain |
| Width | 10" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 8" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Units | Each |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Construction | - (Bias) |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Mounting Position | Rear |
| Tire Diameter | 25" |
| Load/Speed-Index | 50F |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Product Name | Tire |
| Riding Style | ATV |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 10"
Tires: Rim Diameter 11"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 50F
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless