Loadstar K353 Tire - Left/Right - 5.30-12 - 6 Ply - Load Range C
Features
- Computer-designed tread features a radial tire appearance with bias tire's durability
- Advanced rubber compound gives longer tread wear and low rolling resistance
- Flatter tread profile allows for increased towing stability
- Replacement trailer tire
Specs
| Construction | - (Bias) |
| Features | Max Load 1045 lb |
| Mounting Position | Right |
| Riding Style | Street |
| Rim Diameter | 12" |
| Units | Each |
| Width | 5.3" |
| Product Name | Tire |
| Tire Size | 5.30-12 |
| Tread Pattern/Model | Loadstar K353 |
| Ply Rating | 6 Ply |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 5.3"
Tires: Rim Diameter 12"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Mounting Position Right