Buck-50 Handlebar - FLH - 10" - Chrome
Features
- Features a stepped design for use with the factory clamp and perches
- Aggressive riding position
- Clean cutouts for easy wiring
- Notched for electronic throttle control
- Diamond knurled on 3-1/2" centers for no-slip clamping
- Made in the USA
- Requires no modifications to fairing or fairing grommets.
- Accepts H-D OEM heated grips.
Specs
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 36-5/8" |
| Base Color | Silver |
| Finish | Chrome |
| Center Width | 12" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Style | Batwing |
| Material | Steel |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Height | 10" |
| Pullback/Sweep | 28.4° |
| Rise | 9-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 36-5/8"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel