Buck-50 Handlebar - FLT/HRXS - 10" - Black
Features
- Features a stepped design for use with the factory clamp and perches
- Aggressive riding position
- Clean cutouts for easy wiring
- Notched for electronic throttle control
- Diamond knurled on 3-1/2" centers for no-slip clamping
- Made in the USA
- Requires no modifications to fairing or fairing grommets.
- Accepts H-D OEM heated grips.
Specs
| Pullback/Sweep | 30.5° |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Material | Steel |
| Center Width | 8-1/2" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Height | 10" |
| Rise | 9-3/4" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Knurled Center |
| Style | Sharknose |
| Finish | Gloss |
| Product Name | Handlebar |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Width | 35-1/8" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2024 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 35-1/8"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel