Valve - Exhaust - 25.00 mm - Standard - Yamaha
Features
- Black Diamondâ„¢ valves are CNC machined from one-piece forgings of EV8 Stainless Steel
- Lightweight, strong, one piece forging with profiles that provide excellent flow characteristics
- Valve is infused by a special German process to a depth of .002, with a surface build up of .0002 which improves wear properties, reduces friction, and provides resistance to corrosion and wear that is superior to chrome and nickel electrolysis plating
- Each valve is designed using Finite Element Analysis (F.E.A) software, and profiles are tested on a computerized flow bench
- Stems are coated with black nitroneg
- Made in the USA
Specs
| Head Diameter | 25.00 mm |
| Model | Black Diamondâ„¢ |
| Riding Style | Off-Road |
| Stem Diameter | 4.50 mm |
| Tulip Angle | 30° |
| Length | 3.235" |
| Size | Standard |
| Units | Each |
| Application | Exhaust |
| Material | Stainless Steel |
| Product Name | Valve |
Fitment
2014-2018 Yamaha WR250F2014-2018 Yamaha YZ250F
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Material Stainless Steel