NXL Mini Floorboards - Black w/ Stainless Steel
Features
- Ultra high end performance mini boards made from CNC machined billet aluminum with brushed stainless-steel cover
- Extremely light with enhanced foot traction
- Comes in pairs with hardware and requires model specific Kodlin adapters
- Dimensions: 6” long, 3.5” wide, 0.6” thick
- Matching floorboards are available for Touring models when used as passenger boards
- Can be used as driver or passenger boards with the purchase of a Kodlin model specific splined adapter #1620-2393, #1620-2394, or #1620-2395.
Specs
| Application | Driver |
| Color/Finish | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Width | 89 mm |
| Base Color | Silver |
| Finish | Anodized |
| Length | 15 cm |
| Model | NXL |
| Thickness | 15.24 mm |
| Type | Mini |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Floorboards |
Product Videos
Custom Field
Width 89 mm
Type Mini
Base Color Silver
Finish Anodized
Color/Finish Black
Material Stainless Steel