Tire - 901X - Front/Rear - 25x10-12 - 6 Ply
Features
- Pebbled design in between the lugs makes for better clean out between lugs when riding in sticky clay and mud
- Offset V tread design and side lugs offer high performance in mud, snow and sand
- Lugs are recessed in the center to add surface area for better traction
- 6-ply construction for superior durability and puncture resistance
- Aggressive all season all terrain ATV tire
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Style | Mud |
| Type | Tubeless |
| Max Bead Seating PSI | 30 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Tire Size | 25x10-12 |
| Width | 10" |
| Load/Speed-Index | 38J |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Tire Diameter | 25" |
| Tread Pattern/Model | 901X |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Riding Style | ATV |
| Rim Diameter | 12" |
| Construction | - (Bias) |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 19/32" |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 10"
Tires: Rim Diameter 12"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 38J
Tires: Mounting Position Front/Rear
Type Tubeless