Tire - Versagrip - Front/Rear - 25x8-12 | 200/80-18 - 6 Ply
Features
- Integrated side lugs for added traction
- Incredible traction and performance
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Rim Diameter | 12" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Riding Style | UTV |
| Style | General Purpose |
| Type | Tubeless |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Pattern/Model | Versagrip |
| Units | Each |
| Construction | - (Bias) |
| Max Bead Seating PSI | 30 |
| Width | 8" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Tire Diameter | 25" |
| Tire Size | 25x8-12 |
| Tread Depth | 19/32" |
| Load/Speed-Index | 40J |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 8"
Tires: Rim Diameter 12"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 40J
Tires: Mounting Position Front/Rear
Type Tubeless