Wheel - 399X - Front - Black - 12x7 - 4/156 - 4+3
Features
- 100% X-rayed on the production line to ensure quality and reliability
- Center caps are included with each wheel
- Lug nut kit includes 16 lug nuts and 4 valve stems and must be ordered separately.
Specs
| Color/Finish | Matte |
| Load Capacity | 306 kg (675 lb) |
| Recommended Valve Stem Diameter | 15 mm |
| Rim Width | 7" |
| Size | 12x7 |
| Type | Standard Lip |
| Wheel Offset | 4+3 |
| Bolt Hole Pattern | 4/156 |
| Mounting Position | Front |
| Recommended Valve Stem Length | Overall Length 1-3/8" |
| Valve Stem Core Torque Spec | 3 lb/in - 4 lb/in |
| Valve Stem Installed | None |
| Material | Aluminum |
| Base Color | Black |
| Recommended Valve Stem Material | Rubber |
| Rim Diameter | 12" |
| Riding Style | ATV |
| Units | Each |
| Model | 399X |
| Product Name | Wheel |
| Recommended Valve Stem | TR-412 |
| Finish | Matte |
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 12"
Mounting Position Front
Rim Width 7"
Type Standard Lip
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Aluminum