Spark Plug - BPR5EY
Features
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
Specs
| Hex Size | 20.6 mm |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Riding Style | Street |
| Spark Gap | 0.8 mm |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Type | Resistor |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Heat Range | 5 |
| Model | BPR5EY |
| Units | Each |
| Center Electrode Type | Grooved |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
Fitment
1998 Gas Gas Pampera 2002004 Gas Gas TX50 Boy
1995 Gas Gas JT 35
1999-2002 Gas Gas TXT 321
2003-2005 Gas Gas TXT 125
2003-2005 Gas Gas TXT 250
1997 Gas Gas TX 200
1996-1997, 1999-2003 Gas Gas Pampera 250
2003 Gas Gas TX 50
1999-2005 Gas Gas TXT 200
1998-2001 Gas Gas Pampera 320
2003 Gas Gas Pampera 125
1997 Gas Gas Pampera 370
2003-2005 Gas Gas TXT 300
1996 Gas Gas JTR 370
1998-1999 Gas Gas TX 270
1997 Gas Gas JTX 320
2002-2003 Gas Gas Pampera 280
1996 Gas Gas JTR 250
1995 Gas Gas JT 25
1998 Gas Gas TX 320
1997 Gas Gas JTX 200
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Resistor