Spark Plug - LZKAR7A
Features
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
Specs
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Heat Range | 7 |
| Units | Each |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Type | Resistor |
| Model | LZKAR7A |
| Product Name | Spark Plug |
| Riding Style | ATV |
| Spark Gap | 0.8 mm |
| Style | Standard |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Hex Size | 14.3 mm |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Thread Reach | 26.5 mm |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
Fitment
2009 Polaris Xplorer 500 4x42010 Polaris Sportsman 800 EFI
2009 Polaris Xplorer 500
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Resistor