Spark Plug - SILMAR7A9S
Features
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Corrugated ribs prevent flashover
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Copper core aids in heat removal
- Triple seals prevent leakage
Specs
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Riding Style | UTV |
| Type | Resistor |
| Electrode Tip Material | Iridium |
| Heat Range | 7 |
| Spark Gap | 0.035" |
| Center Electrode Type | Fine Wire |
| Model | SILMAR7A9S |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Thread Reach | 26.5 mm |
| Units | Each |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Laser Iridium |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Hex Size | 14 mm |
Fitment
2016-2020 Honda SXS1000M3 Pioneer 10002016-2020 Honda SXS1000M5 Pioneer 1000-5 Deluxe
2017-2020 Honda SXS1000M5 Pioneer 1000-5 Limited Edition
2016-2020 Honda SXS1000M5 Pioneer 1000-5
2020 Honda SXS1000M3 Pioneer 1000 Deluxe
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Resistor