Wheel - Alpha - Front/Rear - Black/with Gun Metal Ring - 17x7 - 4/137 - +25 mm
Features
- Constructed out of heavy-duty A356 aluminum with a forged 6061 beadlock ring with grade 8 zinc beadlock hardware included
- Aggressive 12 scalloped spoke design with its contrasting beadlock ring gives it a true rally inspired race look
- Black-Out snap-in Raceline cap with contrasting red Pro Spec beadlock logos
- Engineered to be one of the strongest wheels available
Specs
| Load Capacity | 748 kg (1650 lb) |
| Material | Aluminum |
| Rim Diameter | 17" |
| Base Color | Black |
| Finish | Satin |
| Type | Beadlock |
| Units | Each |
| Riding Style | ATV |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Size | 17x7 |
| Wheel Offset | +25 mm |
| Color/Finish | Gun Metal Gray |
| Model | Alpha |
| Rim Width | 7" |
| Beadlock Bolt Torque Spec | 12-14 lb/ft |
| Product Name | Wheel |
| Bolt Hole Pattern | 4/137 |
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 17"
Mounting Position Front/Rear
Rim Width 7"
Type Beadlock
Base Color Black
Finish Satin
Color/Finish Gun Metal Gray
Material Aluminum