Wheel - Alpha - Front/Rear - Hyper Silver/with Black Ring - 15x6.5 - 6/139.7 - +74 mm
Features
- Constructed out of heavy-duty A356 aluminum with a forged 6061 beadlock ring with grade 8 zinc beadlock hardware included
- Aggressive 12 scalloped spoke design with its contrasting beadlock ring gives it a true rally inspired race look
- Black-Out snap-in Raceline cap with contrasting red Pro Spec beadlock logos
- Engineered to be one of the strongest wheels available
Specs
| Finish | Gloss |
| Color/Finish | Hyper Silver |
| Rim Diameter | 15" |
| Size | 15x6.5 |
| Bolt Hole Pattern | 6/139.7 |
| Load Capacity | 748 kg (1650 lb) |
| Type | Beadlock |
| Units | Each |
| Base Color | Silver |
| Model | Alpha |
| Riding Style | UTV |
| Beadlock Bolt Torque Spec | 12-14 lb/ft |
| Material | Aluminum |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Product Name | Wheel |
| Wheel Offset | +74 mm |
| Rim Width | 6.5" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024 | Can-Am | Maverick R |
| 2024 | Can-Am | Maverick R X |
| 2024 | Can-Am | Maverick R X RS |
| 2024 | Can-Am | Maverick R X RS Smart-Shox |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 15"
Mounting Position Front/Rear
Rim Width 6.5"
Type Beadlock
Base Color Silver
Finish Gloss
Color/Finish Hyper Silver
Material Aluminum