Wheel - Krank XL - Front/Rear - Black - 18x7 - 4/137 - 0 mm
Features
- The Krank XL is an split V-spoke design with a simulated bead ring feature that is undercut to allow water and debris drainage
- Includes a satin black snap-in cap with embossed chrome Raceline logo
- Engineered to be one of the strongest wheels available on the market
- Constructed out of heavy-duty A356 aluminum
Specs
| Rim Diameter | 18" |
| Color/Finish | Black |
| Material | Aluminum |
| Bolt Hole Pattern | 4/137 |
| Load Capacity | 453 kg (1000 lb) |
| Rim Width | 7" |
| Wheel Offset | 0 mm |
| Product Name | Wheel |
| Riding Style | UTV |
| Base Color | Black |
| Finish | Satin |
| Model | Krank XL |
| Size | 18x7 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 18"
Mounting Position Front/Rear
Rim Width 7"
Base Color Black
Finish Satin
Color/Finish Black
Material Aluminum