Wheel - Squad - Front/Rear - Black/with Gun Metal Gray Ring - 15x7 - 4/137 - 6+1 (+38 mm)
Features
- Constructed out of heavy-duty A356 aluminum with a forged 6061 beadlock ring with grade 8 zinc beadlock hardware included
- Aggressive multi-spoke directional design with an internal rib for added style and strength
- Engineered to be one of the strongest wheels available
- Black-Out snap in cap with contrasting Raceline logo
Specs
| Color/Finish | Gun Metal Gray |
| Type | Beadlock |
| Riding Style | UTV |
| Rim Width | 7" |
| Product Name | Wheel |
| Size | 15x7 |
| Beadlock Bolt Torque Spec | 12-14 lb/ft |
| Load Capacity | 453 kg (1000 lb) |
| Rim Diameter | 15" |
| Bolt Hole Pattern | 4/137 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Wheel Offset | 6+1 (+38 mm) |
| Finish | Satin |
| Material | Aluminum |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Model | Squad |
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 15"
Mounting Position Front/Rear
Rim Width 7"
Type Beadlock
Base Color Black
Finish Satin
Color/Finish Gun Metal Gray
Material Aluminum