1-1/2" of total movement (moves the bar approximately 1-1/4" up and 3/4" back from the OEM position).
Features
- 1-1/2" of total movement (moves the bar approximately 1-1/4" up and 3/4" back from the OEM position)
- Machined from 6061-T6 Aircraft Grade Billet Aluminum
- Work with stock cables – cable rerouting instructions provided
- Engraved Rox logo for a clean and understated “factory” look
- Includes all mounting hardware and instructions
- Made in the U.S.A.
Specs
| Base Color | Black |
| Finish | Anodized |
| Rise | 1-3/8" |
| Type | Handlebar |
| Model | Barback |
| Product Name | Riser |
| Units | Pair |
| Color/Finish | Black |
| Pullback | 3/4" |
| Clamping Diameter | 7/8" |
| Riding Style | Street |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021 | Harley-Davidson | RA1250 Pan America 1250 |
| 2021 | Harley-Davidson | RA1250S Pan America 1250 Special |
| 2022 | Harley-Davidson | RA1250 Pan America 1250 |
| 2022 | Harley-Davidson | RA1250S Pan America 1250 Special |
| 2023 | Harley-Davidson | RA1250 Pan America 1250 |
| 2023 | Harley-Davidson | RA1250S Pan America 1250 Special |
| 2024 | Harley-Davidson | RA1250 Pan America 1250 |
| 2024 | Harley-Davidson | RA1250S Pan America 1250 Special |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Handlebar
Base Color Black
Finish Anodized
Color/Finish Black
Material 6061-T6 Aluminum