Camshaft Kit - 496 Chain Drive - Chrome Pushrod Tubes - M8
Features
- 496 cams are compatible with stock or S&S rocker arms and springs
- Billet aluminum tappets cuffs have hard-anodized black coating and are stronger than stock to eliminate distortion and improves stablitiy in high-lift situations
- Compatible with round or oval port valve springs
- Boost power and gives a racy, aggressive sound at idle
- Kit includes 496 camshaft with pushrod tubes, S&S premium tappets, billet aluminum tappet cuffs, all necessary gaskets, bearings, and hardware required for a complete installation
- Made in the USA
- Not for CVO 121".
Specs
| Application | Exhaust |
| Exhaust Lift at TDC | 0.097" |
| Product Name | Camshaft Kit |
| Type | Chain Drive |
| Exhaust Lift | 0.485" |
| Exhaust Open | 48° |
| Units | Kit |
| Intake Lift at TDC | 0.072" |
| Features | Chrome Pushrod Tubes |
| Intake Close | 40° |
| Intake Lift | 0.485" |
| Riding Style | Street |
| Exhaust Close | 15° |
| Exhaust Duration | 243° |
| Intake Duration | 227° |
| Grind | 496 Series |
| Intake Open | 7° |
Fitment
2017 Harley-Davidson FLHR Road King2017 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2017 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide
2017 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2017 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2017 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2017 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited
2017 Harley-Davidson Road King Police FLHP
2017 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special
2017 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2017 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2017 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
2017 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2017 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Chain Drive