475 is a bolt-in 100 horsepower cam.
Kit Includes:
• Cam Chain Tensioner
• Oil Pump Screw Kit
• 475C Camshaft
• Camshaft Installation Kit
• Quickee Pushrod Kit with Chrome Covers
• Tappet Cuffs Lifter Guide
• 3" S&S® Blue and White Logo Decal
• Cam Support Plate Assembly
• Oil Cooled Oil Pump Assembly
• Hydraulic Precision Tappet Set
• 1 oz Torco® Engine Assembly Lube.
Features
- Oil pump and cam plate are precision-machined from billet aluminum with a blue anodized finish
- Passage plugs are removable for servicing
- Independent scavenge sections for the flywheel cavity and cam chest
- Debris screens in both scavenge pickups
- Increased oil flow capacity on both the feed and the scavenge sides
- Adjustable pressure relief valve is adjustable with the unit installed in the engine
- S&S premium tappets
- Billet aluminum tappet cuffs have a hard-anodized black coating and are stronger than stock to eliminate distortion and improves tappet stability in high-lift situations
- Made in the USA
- Includes cam chain tensioner.
- Will fit M8 with VVT.
Specs
| Exhaust Close | 28.5° Front, 20.2° Rear |
| Intake Close | 27.2° Front, 31.2° Rear |
| Intake Lift at TDC | 0.107" Front, 0.093" Rear |
| Intake Open | 6.2° Front, 2.2° Rear |
| Application | Oil Cooled |
| Exhaust Lift at TDC | 0.208" Front, 0.170" Rear |
| Exhaust Lift | 0.475" |
| Exhaust Lobe Centerline | 103.5° Front, 106.0° Rear |
| Intake Duration | 213.5° Front, 213.5° Rear |
| Units | Kit |
| Exhaust Open | 55.5° Front, 52.2° Rear |
| Intake Lobe Centerline | 100.5° Front, 104.5° Rear |
| Product Name | Camchest Kit |
| Exhaust Duration | 263.9° Front, 252.5° Rear |
| Grind | 475C |
| Riding Style | Street |
| Features | Chrome Pushrod Tubes |
| Intake Lift | 0.475" |
| Type | Chain Drive |
Fitment
2024-2025 Harley-Davidson Road Glide Police FLTRXP2025 Harley-Davidson Softail Low Rider ST FXLRST
2018-2020, 2022-2025 Harley-Davidson Road King Police FLHP
2018-2019, 2022-2024 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI
2025-2026 Harley-Davidson FXBB Street Bob 117
2024-2025 Harley-Davidson FXBR Breakout 117
2022-2025 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117
2023-2026 Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117
2025 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy Gray Ghost
2025 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTP
2018, 2020, 2022-2024, 2026 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2026 Harley-Davidson Softail Low Rider S FXLRS
2026 Harley-Davidson Softail Heritage Classic FLHC
2018 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
2026 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 117
2025 Harley-Davidson Softail Street Bob FXBB
2023-2024 Harley-Davidson FLHCS Heritage Classic 114
2017, 2022 Harley-Davidson FLHR Road King
2021-2022 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special
2022 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2019, 2022-2023 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2019, 2021 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 107
2018, 2020-2021, 2023-2024 Harley-Davidson FLFBS Fat Boy 114
2019-2020, 2022 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2018, 2020, 2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2020 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114
2019 Harley-Davidson FXDRS FXDR 114
2018 Harley-Davidson FLSL Softail Slim 107
2026 Harley-Davidson Softail Breakout FXBR
2025 Harley-Davidson Street Glide EFI FLHX
2024 Harley-Davidson FLI Hydra-Glide Revival
2023 Harley-Davidson FLHFB Electra Glide Highway King
2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST
2023 Harley-Davidson FXST Softail Standard 107
2022 Harley-Davidson FXBBS Street Bob 114
2022 Harley-Davidson FXRST Low Rider El Diablo 117
2021 Harley-Davidson FLH Electra Glide Revival
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Chain Drive