540 cam is designed for acceleration torque in 124" and larger engines.
Enhances torque output in 4.25" big bore kits.
Kit Includes:
• Quickee Pushrod Kit with Chrome Covers
• Tappet Cuffs Lifter Guide
• Oil Pump with Cam Plate
• Hydraulic Tappet Set
• 540C Camshaft Kit
• Spring Kit
• Cam Chain Tensioner.
Features
- Oil pump and cam plate are precision-machined from billet aluminum with a blue anodized finish
- Passage plugs are removable for servicing
- Independent scavenge sections for the flywheel cavity and cam chest
- Debris screens in both scavenge pickups
- Increased oil flow capacity on both the feed and the scavenge sides
- Adjustable pressure relief valve is adjustable with the unit installed in the engine
- S&S premium tappets
- Billet aluminum tappet cuffs have a hard-anodized black coating and are stronger than stock to eliminate distortion and improves tappet stability in high-lift situations
- Made in the USA
- Includes cam chain tensioner.
- Will fit M8 with VVT.
Specs
| Features | Chrome Pushrod Tubes |
| Type | Chain Drive |
| Units | Kit |
| Exhaust Lift at TDC | 0.262" Front, 0.216" Rear |
| Exhaust Lobe Centerline | 83.6° Front, 95.4° Rear |
| Grind | 540C |
| Intake Close | 30.6° Front, 28.7° Rear |
| Intake Lift at TDC | 0.175" Front, 0.161" Rear |
| Exhaust Duration | 235.1° Front, 244.6° Rear |
| Intake Open | 17.7° Front, 14.9° Rear |
| Product Name | Camchest Kit |
| Exhaust Lift | 0.540" |
| Exhaust Open | 21.2° Front, 37.7° Rear |
| Intake Lobe Centerline | 96.4° Front, 96.9° Rear |
| Application | Water Cooled |
| Exhaust Close | 33.9° Front, 26.9° Rear |
| Riding Style | Street |
| Intake Duration | 228.3° Front, 223.6° Rear |
| Intake Lift | 0.540" |
Fitment
2020-2022 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide2017-2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited
2024-2026 Harley-Davidson FLTRXSTSE CVO Road Glide ST
2017-2025 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra
2026 Harley-Davidson CVO Street Glide FLHXSE
2022 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra G.I.
2017-2024 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2023-2025 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide
2025 Harley-Davidson Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG
2025 Harley-Davidson FLTRXRRSE CVO Road Glide RR
2026 Harley-Davidson CVO Street Glide Limited FLHXLSE
2023 Harley-Davidson FLTRKSE CVO Road Glide Limited
2026 Harley-Davidson CVO Street Glide ST FLHXSTSE
2023-2024 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited
2017-2019 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Chain Drive