Not compatible with H-D 4-5/8" stroke fllywheel.
Features
- Original engine serial numbers are retained
- MLS (Multi-Layered Steel) head gaskets
- Retains stock engine height
- Stock bolt pattern
- Works with stock crankcase.
- Not compatible with VVT models.
Specs
| Type | Big Bore |
| Product Name | Cylinder Kit |
| Displacement | 136" |
| Color/Finish | Non-Highlighted Fins |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Riding Style | Street |
| Bore Size | 4.320" |
| Stroke Length | 4.625" |
| Units | Kit |
Fitment
2017-2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited2017-2019, 2021 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide
2018-2019, 2021 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 107
2018, 2020-2021 Harley-Davidson FLFBS Fat Boy 114
2019-2021 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2017-2018, 2020-2021 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2017-2018, 2020-2021 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2018, 2020 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2018, 2020-2021 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide
2020-2021 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114
2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2017-2020 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2019-2020 Harley-Davidson FXDRS FXDR 114
2018-2019 Harley-Davidson FLSL Softail Slim 107
2017, 2019-2020 Harley-Davidson FLHR Road King
2018-2021 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI
2021 Harley-Davidson FLH Electra Glide Revival
2019-2021 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special
2021 Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107
2020-2021 Harley-Davidson FXST Softail Standard 107
2018-2020 Harley-Davidson FLDE Deluxe 107
2018, 2020 Harley-Davidson FLHCS Heritage Classic 114
2018, 2020 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2018-2020 Harley-Davidson FXBB Street Bob 107
2020 Harley-Davidson FXBRS Breakout 114
2018-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2019 Harley-Davidson FXBR Breakout 107
2018 Harley-Davidson FLFB Fat Boy 107
2018 Harley-Davidson FXFBS Fat Bob 114
2018 Harley-Davidson FXLR Low Rider 107
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Big Bore
Color/Finish Non-Highlighted Fins