Roadsofa™ Extended Reach Seat - with Backrest - Red Stitch - FLH/FLT '23-'25
Features
- SaddleGel™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- Can be purchased with or without drivers backrest which has independent adjustments for fore-aft position, height and angle, and folds forward
- Can be purchased with or without heater
- Designed and made in the USA
Specs
| Base Color | Black |
| Rear Seat Length | 11" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Driver Seat Width | 14" |
| Stitching | Red Stitching |
| Features | Extended Reach |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Material | Saddlehyde™ |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Rear Seat Width | 12" |
| Decoration | Gripper |
| Model | Roadsofa™ |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™